• Ciekawe spotkania z historią w tle

   

  Dnia 22 listopada br. odwiedziła naszą szkołę Pani Krystyna Oniszczuk- Awiżeń, która pisze książki o Kłodzku. Zajmuje się historią naszego regionu. Pani Krystyna ciekawie opowiadała nam o sławnych postaciach, które zamieszkiwały Kłodzko i związały z nim swoje życie. Mowa była także o niezwykłych znaleziskach na naszych terenach. Na koniec Pani Awiżeń podarowała na rzecz naszej szkolnej biblioteki książeczkę o Kłodzku, którą każdy może od teraz wypożyczyć i przeczytać. Spotkanie z Panią Krystyną Oniszczuk- Awiżeń było bardzo interesującą lekcją historii o Kłodzku.
  Amelia Kosewska

 • Dnia 21.11.2017r mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły niezwykle wartościową osobę. Pan Bolesław Grybionko podzielił się z nami swoją cenną i interesującą historią.

  Pierwsze zsyłki na Sybir dotknęły patriotów walczących o wolność w czasach rozbiorów Polski. Następne nastąpiły po powstaniach – styczniowym i listopadowym. ,,Zsyłka’’ to termin bliski panu Bolesławowi.

  Przed I wojną światową rodzina pana Grybionki uciekła aż za góry Ural. W 1918 roku wrócili do Brześcia. Z ich zadbanego wcześni  gospodarstwa zostało niewiele, musieli więc zacząć wszystko od nowa. II Wojna światowa przyniosła zmiany granic – Brześć znalazł się na terenie Rosji.

  W roku 1952 (aż 7 lat po II Wojnie Światowej!) trzyletni pan Bolesław z całą rodziną zostali zmuszeni do wyjazdu (bezpośrednich przyczyn można się jedynie domyślać).Nocą w Wielki Piątek wsiedli do rosyjskiej ciężarówki i wyjechali, nie wiedząc dokąd. Pociąg ten nie był luksusowy – był przeznaczony do przewozu bydła. Po miesiącu drogi znaleźli się na rozległym stepie w Kazachstanie, gdzie kazano im się osiedlić. W 50-cio stopniowym upale rosły wielkie arbuzy, pomidory, winogrona, kukurydza, dynie… To jedno z najprzyjemniejszych wspomnień pana Bolesława z tamtego czasu. Jednak brak czystej wody pitnej i idące za tym choroby (tyfus brzuszny pot. ,,czerwonka’’) nie dawały im szans na przeżycie.

  Dzięki pomocy krewnego zza granicy oraz zaradności ojca pana Grybionki, po 4 latach i 4 miesiącach całej rodzinie udało się wrócić do Polski.

  Historia pana Grybionki była bardzo pouczająca i cenna. Cieszymy się, że mogliśmy jej wysłuchać i jesteśmy wdzięczni za poświęcony nam czas. To spotkanie skłoniło nas do chwili refleksji – czy szanuję swoją ojczyznę, dom, wolność?

  Kasia Mikosa

 • Zapraszamy do udziału w konkursie

 • 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości.

   Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa. Trzej zaborcy Rosja, Niemcy i Austro-Węgry byli mocno osłabieni. Widząc klęskę zaborców Polacy zaczęli tworzyć zręby przyszłego Państwa. 10 listopada 1918 roku do Warszawy powraca Józef Piłsudski więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. 

  11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. 

  Dzień 11 listopada został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Święto Niepodległości to dzień wolny od pracy i szkoły. W tym czasie organizowane są różne parady, marsze, apele. W tym dniu odbywają się różne imprezy sportowe m.in. Bieg Niepodległości ,który startuje o godzinie 11:11. 

  Pamiętaj 11 listopada to najważniejsze święto narodowe naszych czasów!

  Agnieszka Koremba, 2gb

 • NOWA STRONA WWW!

  Kochani, przez cały październik trwały intensywne prace nad nową witryną internetową naszej szkoły - skrypt silnika strony został już skonfigurowany, testy przebiegły pomyślnie. Listopad przeznaczymy na prace nad zawartością merytoryczną - musimy poprzenosić tam wszystkie ważne dokumenty i pliki. Mamy nadzieję, że z okazji tegorocznych "mikołajek" obdarujemy Was nową, śliczną, funkcjonalną, a przede wszystkim nowoczesną stroną internetową.

   

   

   

  Jej adres: http://sp7.klodzko.pl/

 • Stwórz swój własny lapbook!

  Lapbook - wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z laptopem ;) Termin ten znaczy dosłownie "książka na kolana". Praca może być wykonywana samodzielnie, w parach lub w grupach. 

   

  Bazą do stworzenia takiej pracy może być teczka, brystol itp. w formacie A3 lub A4. W niej/na niej uczeń grupuje, kategoruzuje informacje na dany temat np. twórczość Adama Mickiewicza, II wojna światowa, kultura Japonii itp. Informacje te powinny być rozmieszczone w pracy z wykorzystaniem różnych technik wizualnych (np. ruchome elementy, origami). 

   

  Ostatnim etapem pracy nad lapbookiem jest jego prezentacja na forum klasy. 

   

  Dziś chciałabym zaprezentować lapbooki klasy 2gb dotyczące lektury "Hobbit" :)

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Sukcesy Siódemki

  Czas na miłe wiadomości, czyli coś związanego z kosmosem, NASA i międzynarodowym konkursem.

  Mam przyjemność poinformować, że lekcja języka polskiego z kosmosem w tle tak spodobała się jury, że zajęliśmy 2. miejsce w Polsce. Dziękuję uczniom - obecnej klasie 7a - za zaangażowanie na zajęciach. Bez Was nie udałoby się

  A co robiliśmy? Model Ziemia - Księżyc - Słońce. A później czytaliśmy Szymborską. Była też rozszerzona rzeczywistość, wycinanie, sklejanie, rysowanie. I filmy NASA pokazujące Ziemię z kosmosu.

  Dziękuję.

  Monika Czerkas

 • KARTKA DLA POLSKI - etap 1

  Miło nam poinformować, że zwycięzcami pierwszego etapu konkursu KARTKA DLA POLSKI zostali:

   

  I miejsce - Konstancja Lechocińska z 2gb

   

   

   

  II miejsce - Angelika Logaj z 6b

   

   

   

  III miejsce - Maja Wołyniak z 3c

   

   

   

  Przyznano także następujące wyróżnienia:

   

  Hania Pankiewicz

   

   

   

  Sylwia Terlecka

   

   

   

  Tomasz Janda i Marceli Klemenczyc

   

   

   

  Roksana Majewska

   

   

   

  Michał Śliwiński

   

   

   

  Maciek Wołyniak

   

   

   

  Zuzanna Giecewicz

   

   

   

  Bartek Kiełbasiński

   

   

   

  Dyplomy zostaną rozdane podczas apelu we wtorek 14 listopada. Nagrodzone i wyróżnione prace znajdą się na pocztówkach, które będziemy wypisywać podczas drugiego etapu konkursu :)

   

   

 • Siódemka koduje!

  Code Week EU jeszcze trwa, ale my już możemy się poszczycić międzynarodowym certyfikatem za nasze działania.

   

  MC

 • Co wiemy o bioróżnorodności?

  Może najpierw zadam pytanie: co to jest bioróżnorodność? Większość z nas nie ma na ten temat pojęcia. My również - dotychczas.

   Dzięki naszej nauczycielce od biologii, Pani Annie Terleckiej, wraz z dwiema starszymi koleżankami miałam szansę wziąć udział w konkursie promującym kampanię na rzecz ochrony lokalnej bioróżnorodności - ,,Co w trawie piszczy?’’ organizowanym m.in. przez wrocławskie Zoo.

  Dnia 4 października br. w godzinach porannych wybrałyśmy się do Zoo we Wrocławiu, gdzie miał odbyć się konkurs. Jako, że dotarłyśmy wcześniej, niż powinnyśmy, udałyśmy się na spacer wzdłuż przeogromnych akwariów, znajdujących się nieopodal w Afrykarium. Gdy uczestnicy z innych szkół zaczęli się schodzić, otrzymaliśmy poczęstunek i arkusze konkursowe.

  Po napisaniu mieliśmy chwilę na tzw. ,,odstresowanie’’; całą grupą wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat manatów, znajdujących się właśnie w tym Zoo, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy i byliśmy świadkami karmienia lemurów.

  Pomimo niezbyt zadowalających nas wyników, wróciłyśmy do domów z satysfakcją brania udziału w tego typu konkursach i z nową, nabytą wiedzą dotyczącą chociażby różnorodności gatunków. Mam nadzieję, że w przyszłości znów otrzymam szansę uczestniczenia w takim wydarzeniu.

  Kasia Borszowska, 2gb

 • KARTKA DLA POLSKI

  Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w pierwszym etapie konkursu "KARTKA DLA POLSKI".

  Pierwszy etap to praca plastyczna o tematyce patriotycznej, prace, które zdobędą 3 pierwsze miejsca, zostaną wykorzystane do stworzenia prawdziwych pocztówek, które będą wykorzystane w drugim etapie konkursu - o nim dowiecie się juz niebawem :)

  Szczegółowych informacji o konkursie udzielają Monika Czerkas i Anna Kurtasz :)

 • Uroczyste otwarcie!

  Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 7 w Kłodzku odbyło się 19 września 1961 roku. Powstała ona jako siódma szkoła podstawowa w naszym mieście – przy ulicy Zwycięzców (później była to ulica J. Gagarina, a obecnie – H. Sienkiewicza) w tzw. dzielnicy wojskowej. Początkowo istniał projekt wybudowania jej przy ulicy Grunwaldzkiej w pobliżu śródmieścia, ale ostatecznie zwyciężyła druga myśl. Szkoła projektowana wg parametrów sprzed 1956 roku miała pomieścić blisko 630 dzieci. Budowa trwała od 1957 do 1961 roku. Prace wykonywało Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego na zlecenie Kuratorium Okręgu Wrocławskiego. Kierownikiem budowy został inż. Lasota, a nadzór nad wykonaniem sprawo- wał inż. Kotliński.

  W wyniku prac powstał dwupiętrowy budynek, zawierający 15 sal lekcyjnych – nazywanych wówczas izbami, których okna wychodziły na południe, 2 gabinety – fizyczny i biologiczny, gabinet dentystyczny wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, gabinet lekarski, bibliotekę, sekretariat, gabinet kierownika szkoły, pokój nauczycielski i szatnię (położoną niestety bardzo nieszczęśliwie – w piwnicy, gdzie narażona była na systematyczne zalewanie wodami podskórnymi w okresie jesiennych dreszczów oraz wiosennych roztopów). Klasy nowej szkoły są jasne i przestronne. Zaplanowano je tak, aby pomieściły 40 uczniów, jednak już w pierwszym roku uczy się w nich znacznie więcej dzieci, co powoduje ciasnotę.

  [Anna Kurtasz]

 • Polecamy do przeczytania! [5]

  Podczas tegorocznych wakacji natknęłam się na kilka świetnych

  książek. Jedną z nich jest utwór "Wyśnione miejsca" autorstwa Brenny Yovanoff.

  Waverly i Marshall spotykają się we śnie. Tam oboje mogą

  być sobą, a dotyk wydaje się równie prawdziwy jak na jawie.

  Czy odważą się zamienić sny na rzeczywiste wydarzenia?

   

                                                                                                                      Julia Lis, II gb

 • W szkole jak w mrowisku?

  Dnia 29 września 2017 roku, nasza klasa, czyli 2gb wraz z innymi uczniami SP7 wybrała się na przestawienie pt. „Szkolne mrowisko”

  Wszyscy mieliśmy uśmiechnięte twarze, ponieważ całą drogę do Kłodzkiego Ośrodka Kultury dopisywała nam piękna pogoda. 

  Kiedy już dotarliśmy, pani zaprowadziła nas na ustalone miejsca. Po chwili zgasły światła i zaczęło się przedstawienie. 

  W pierwszej scenie pojawił się mężczyzna, który dostał się na upragnione studia. Później było tylko ciekawiej, ponieważ dostaliśmy wytłumaczenie jego radości. Przenieśliśmy się do czasów gimnazjum. Chłopak nie radził sobie z nauką i szukał czegoś, co pomoże mu wykiwać nauczycieli i zdać do następnej klasy. Wszystko pokazane było w komediowy sposób i było naprawdę zabawne. Jakub (bo tak nazywał się główny bohater) szukał pomocy u swojego znajomego, z którym umówił się w szkolnej piwnicy. Kolejne wydarzenia wyjaśniły wielką tajemnicę, a dokładniej - wszechwiedzę ukryteą w wirtualnej rzeczywistości. Gimnazjalista zdecydował się ją pojąć i wykorzystać do własnych celów. Pod koniec przedstawienia wracamy do sceny początkowej. 

  Bardzo podobało mi się to wyjście i chętnie obejrzałabym spektakl jeszcze raz.

   

  Sylwia Terlecka, Agnieszka Koremba 2gb

 • Jak ogarnąć szkolną (i nie tylko!) rzeczywistość?


  Po długich i radosnych wakacjach nadszedł rok szkolny. Wszyscy musimy od nowa przyzwyczajać się do systematyczności, obowiązków i pewnych narzuconych ram. Jak wśród nauki znaleźć też czas na inne obowiązki, ale i na codzienne - bardzo przecież potrzebne - radości i hobby?

  Pomoże nam w tym narzędzie łączące cechy planera i kalendarza, czyli Bullet Journal! Uczniowie naszej szkoły poznawali zasady jego tworzenia na pierwszych tegorocznych zajęciach artystycznych.

  Czy Bullet Journal - w skrócie: BUJO - to coś tylko dla starszych? Nie! Doskonale poradzili sobie z planowaniem swojego dnia zarówno piątoklasiści, jak i najmłodsi uczniowie naszej szkoły! To nic, że jeszcze nie opanowali sztuki pisania - ich rysunki doskonale pokazują, jak sprawić, aby każdy nasz dzień spędzony był efektywnie i aby nie zabrakło w nim czasu zarówno na zabawę, jak i na pracę :)

  Jeśli chcecie więcej wiedzieć o tym, czym jest Bullet Journal, jaką spełnia funkcję i jak się zabrać za jego stworzenie, zapraszam do zapoznania się artykułem TUTAJ :)

  A teraz już pora na podziwianie, jak nasi uczniowie radzą sobie z planowaniem swoich dni - zapraszam!
   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Polecamy do przeczytania! [4]

  Kilka miesięcy temu została wydana kontynuacja

  powieści "Tajemny ogień"  zatytułowana "Tajemne miasto" autorstwa
  C. J Daugherty oraz C. Rozenfeld.


     Taylor i Sacha ukrywają się w oksfordzkim Kolegium Świętego Wilifreda.
  Czas płynie coraz szybciej. Ciemne moce przypierają na sile,
  a już za siedem dni klątwa sprawi, że Sacha zginie. Jest tylko jeden
  sposób, aby to powstrzymać.

  Taylor i Sacha wyruszają w niebezpieczną podróż. Stawką jest życie tych,
  których najbardziej kochają.


  "Oczy potwora zaszły mgłą. Powoli, nieubłaganie padł twarzą
  na dębowy parkiet, uderzając o niego z hukiem, od którego
  podskoczyły krzesła. Więcej się nie poruszył."

   
                                                                                                                       Julia Lis, II gb
 • Zaczął się dobry rok!

  Z projektami eTwinning jest jak z chipsami... nigdy na jednym się nie kończy.

  W zeszłym roku szkolnym po raz pierwszy wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie eTwinning.

  Poznałam świetnych nauczycieli i uczniów, co zaowocowało kolejnymi projektami.

  I tak już teraz, we wrześniu możemy się pochwalić kolejną Odznaką Jakości,

  tym razem za projekt "Dzień Kropki"!

  Co dalej?


  Klasy IV już działają w projekcie "Zabawy Ortopisa i jego bandy",

  dziewczyny z kl. 2ag już napisały pierwszy rozdział powieści przygodowej

  w projekcie "Stworzeniu (po raz drugi) z wyobraźni".

  Klasa 7a zaraz rozpocznie projekt "Usłysz legendę",

  a wszyscy uczniowie będą mogli włączyć się w działania pt.: "Kartka dla Polski".

  Zaczął się dobry rok.

  MC

   

 • "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" George Santayana

  Ze starych pożółkłych zdjęć spoglądają na nas twarze naszych rodziców, bliskich, znajomych… To oni tworzyli historię naszej szkoły.
  W mojej pamięci został ogromny samolot wiszący w holu szkoły, górnicze czapki z czerwonymi pióropuszami z bibuły, stojące w grudniu w klasie, cerata na stolikach w szkolnej stołówce (w tym miejscu jest teraz gabinet dyrektora i biblioteka), apele na szkolnym korytarzu, podczas których naczelnicy klas meldowali uroczyście Panu Jackowiakowi gotowość szkoły do apelu… Praca ze starymi kronikami przywołała te wspomnienia i była powodem niejednej łzy nostalgii za czymś, co już nigdy nie wróci…

   
   

  Z kart starych kronik spisała, gdzieniegdzie wtrącając własne spostrzeżenia i uwagi – uczennica, a po latach nauczycielka w SP7 – Anna Kurtasz
  .
  Takim wstępem rozpoczyna się - pisana przeze mnie sześć lat temu - monografia szkoły. Od dziś w każdy piątek chciałabym zaproponować Wam sentymentalną podróż w cyklu "Ze starych kronik..."... Będę cytowała fragmenty monografii oraz pokazywała zdjęcia. Może odnajdziecie na nich siebie? A może macie równie ciekawe skarby w swoich archiwach?
  .
  Serdecznie zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi wspomnieniami na temat naszej kochanej szkoły!
  .
  Dziś pierwsze zdjęcia, a na nich.... najstarsza szkolna kronika... i ja Tak właśnie wyglądałam na początku lat osiemdziesiątych, gdy jeszcze przebywałam w murach SP7 jako uczennica  

   

   

   
   
  Anna Kurtasz
 • Kilka rad dla uczących się...  Pewnie każdy uczeń, z własnego doświadczenia wie, że naukę powinniśmy zaczynać przede wszystkim, od odpowiadającego każdemu z nas procesowi skupienia. Ważne, by być świadomym, że chcemy się uczyć. Poza taką psychologiczną stroną przygotowania organizmu do nauki, niezmiernie ważna jest także perspektywa czysto techniczna.
   
   

     Jedną z ważniejszych i bardziej oczywistych metod, która ma na celu poprawę skuteczności nauki, jest odizolowanie się od otoczenia. Istotne jest, by ucząc się, nic nas nie rozpraszało. Do nauki powinniśmy także siadać zrelaksowani, jeśli to możliwe. Chaotycznie ułożone rzeczy to niesamowity rozpraszacz. Niezbędne są także przerwy podczas bardzo intensywnego, długotrwałego procesu pracy naszego mózgu. Należy pamiętać o przynajmniej jednej, kilkuminutowej, która może mieć znaczące odbicie na dalszym przyswajaniu wiedzy.
   
   

    Pomijając niezbędne i powszechne sposoby na naukę, istnieją także praktyki, dzięki którym staje się ona mniej męcząca, bardziej efektywna i zaskakująco przyjemna. Dzięki obecnie dość mocno rozwiniętej technologii, mamy możliwość korzystania z udogodnień, jakie dają nam telefony, czy komputery. Uczniowie coraz częściej mają styczność z np. aplikacjami w swoich urządzeniach mobilnych, które działają jak popularne „fiszki”. Jest to bardzo skuteczny sposób na uczenie się i trwałe zapamiętywanie istotnych informacji. Dodatkowo dużo bardziej praktyczny i podręczny, niż w formie papierowej. Należy jednak pamiętać, że oprócz plusów, jakie niesie ze sobą tego typu pomoc edukacyjna, telefon komórkowy jest jednocześnie czynnikiem najbardziej, ostatnimi czasy, odwracającym uwagę młodzieży od spraw szkolnych. Dlatego ważne jest, by korzystać z niego rozsądnie i pamiętać w jakim celu.
   
   

    Jak wszystkim wiadomo, najważniejszą cechą towarzyszącą dobremu uczniowi jest systematyczność. Wiedza na każdej płaszczyźnie życiowej, wymaga powtarzania, utrwalania i głębokiego zakorzenienia w warstwach kory mózgowej. Sposoby na skuteczną naukę są zależne od każdego z nas i indywidualnych wymagań. Nagrywanie na dyktafon swoich notatek i notoryczne odsłuchiwanie ich w wielu możliwych sytuacjach, jest bardzo pomocnym patentem na szybką i efektywną naukę dla osób, mających predyspozycje słuchowe. Dla osób, u których zdecydowanie przewodzi zmysł wzroku dużo lepsze będzie kilkukrotne przepisanie tych samych wiadomości. Często nie wystarczy samo przeczytanie, umysł najbardziej skupiony jest podczas zapisywania danego słowa i koncentrowania uwagi na jego znaczeniu.
   
   
   
  Rozpoznanie więc własnych potrzeb i predyspozycji jest kluczem w dążeniu do opanowania metod skutecznej nauki, długotrwałego zapamiętywania przyswojonego materiału oraz takiego uczenia się, które nie męczy i nie wymaga mnóstwa czasu.
   
  Julia Adamiak, 2gb
 • 3...2...1... START!

  20 września w Klubie Młodego Odkrywcy powstały rakiety. Konstrukcja musiała być solidna, ponieważ w każdej rakiecie odbył lot delikatny astronauta - jajko Niestety, nie wszyscy przeżyli lądowanie na szkolnym trawniku.

     

   

  Zajęcia prowadziły: Monika Czerkas i Agnieszka Ogiegło.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 7 w Kłodzku
  ul. Sienkiewicza 61
  57-300 Kłodzko
 • (074) 867-31-74

Galeria zdjęć